HOMEElections UpdateCommunityELECTION MONITORINGElection CandidatesCoalition MembersBOOTH FINDERABOUT US

Nigerian National Assembly Elections - 2011 (UPDATED)

Senatorial Elections

District Party Candidate Gender Age
Abia CENTRAL PDP NKECHI J. NWAOGU Female 57
Abia SOUTH PDP ENYINNAYA A. HARCOURT Male 58
Adamawa NORTH PDP SEN. MOHAMMED MANA Male 63
Adamawa SOUTH PDP AHMED HASSAN BARATA Male 53
Adamawa CENTRAL PDP Alhaji BELLO MOHAMMED TUKUR Male 53
Akwa Ibom NORTH WEST PDP ALOYSIOUS AKPAN ETOK Male 55
Akwa Ibom SOUTH PDP MRS. HELEN U. ESUENE Female 64
Anambra NORTH PDP JOHN OKECHUKWUEMEKA Male 51
Anambra CENTRAL ACN Dr. DR. CHRIS N. NGIGE Male 62
Anambra SOUTH PDP ANDY EMMANUEL UBA Male 56
Bauchi CENTRAL PDP HON. AHMED ABDUL NINGI Male 53
Bauchi NORTH PDP ALH. BABAYO GARBA GAMAWA Male 47
Bayelsa EAST PDP IKISIKPO CLEVER Male 54
Bayelsa WEST PDP LOKPOBIRI HEINEKEN Male 46
Benue NORTH EAST PDP CHIEF BARNABAS ANDYAR GEMADE Male 65
Benue NORTH WEST ACN GEORGE AKUME Male 59
Benue SOUTH PDP SEN. DAVID B.A. MARK Male 65
Borno NORTH ANPP SEN. MAINA M. LAWAN Male 60
Borno CENTRAL PDP ALH. AHMED ZANNA Male 58
Borno SOUTH PDP MOHAMMED ALI Male 54
Delta CENTRAL DPP EWHERIDO AKPOR PIUS Male 50
Delta NORTH PDP OKOWA IFEANYI ARTHUR Male 54
Delta SOUTH PDP MANAGER E. JAMES Male 53
Ebonyi NORTH PDP CHRISTOPHER N. CHUKWUMA Male 72
Ebonyi CENTRAL PDP HON. IGWE PAULINUS NWAGU Male 55
Edo CENTRAL PDP ELDER ODION M. UGBESIA Male 65
Edo NORTH ACN DOMINGO ALABA OBENDE Male 59
Edo SOUTH ACN SEN. (ARCH) EHIGIE UZAMARE Male 58
Ekiti NORTH ACN OLUBUNMI AYODEJI ADETUNMBI Male 58
Ekiti CENTRAL ACN BABAFEMI OJUDU Male 52
Ekiti SOUTH ACN ANTHONY ADEMUYIWA ADENIYI Male 62
FCT SENATE PDP HON. PHILIPS TANIMU ADUDA Male 44
Gombe CENTRAL PDP ALH. MOHAMMED DANJUMA GOJE Male 61
Gombe SOUTH PDP JOSHUA M. LIDANI Male 46
Imo EAST APGA CHRISTIANA N.O. ANYANWU Female 62
Imo WEST PDP HOPE O. UZODINMA Male 53
Imo NORTH PDP AMB. MATTHEW IFEANYI Male 70
Jigawa NORTH WEST PDP ABDULLAHI S. DANLADI Male 60
Jigawa SOUTH WEST PDP ABDULMUMINI M. HASSAN Male 53
Jigawa NORTH EAST PDP ABDULAZIZ USMAN Male 52
Kaduna CENTRAL CPC MAJOR GEN. MOHAMMED SALEH (RTD) Male 58
Kaduna SOUTH PDP NENADI USMAN Female 47
Kano NORTH PDP SEN. BELLO HAYATU GWARZO Male 53
Kano CENTRAL PDP BASHEER GARBA MOH’D Male 47
Katsina NORTH CPC SEN. ABDU U. YANDOMA Male
Katsina SOUTH CPC SEN. ABU IBRAHIM Male
Katsina CENTRAL CPC AHMED SANI STORES Male
Kebbi NORTH PDP ISA MUHAMMED Male 57
Kebbi CENTRAL PDP SEN. ABUBAKAR ATIKU BAGUDU Male 52
Kebbi SOUTH PDP TUKUR AHMED JIKAMSHI Male 56
Kogi WEST PDP ADEYEMI SMART Male 54
Kogi CENTRAL PDP NURUDEEN ABATEMI Male 64
Kogi EAST PDP EMMANUEL DANGANA OCHEJA Male 58
Kwara NORTH PDP MOHAMMED SHAABA LAFIA Male 73
Kwara CENTRAL PDP DR. ABUBAKAR O. SARAKI Male 51
Kwara SOUTH PDP SIMEION SULE AJIBOLA Male 61
Lagos CENTRAL ACN H.E. MRS. OLUREMI TINUBU Female 54
Lagos EAST ACN Alhaji GBENGA BAREEHU ASHAFA Male 59
Lagos WEST ACN GANIYU OLANREWAJU SOLOMON Male 54
Nassarawa NORTH CPC DR. YUSUF MUSA NAGOGO Male 57
Nassarawa WEST PDP ALH. ABDULLAHI ADAMU CON. Male 59
Nassarawa SOUTH PDP SEN. SULEIMAN A. ASONYA Male 59
Niger NORTH CPC BARR. IBRAHIM MUSA Male 49
Ogun CENTRAL ACN OLUGBENGA, ONAOLAPO Male 54
Ogun EAST ACN SEFIU ADEGBENGA KAKA Male 62
Ogun WEST ACN Alhaji ODUNSI, AKIN BABALOLA KAMAR Male 69
Ondo NORTH LP ROBERT AJAYI BOROFFICE Male 64
Ondo CENTRAL LP AKINYELURE PATRICK AYO Male 57
Osun CENTRAL ACN OLUSOLA ADEYEYE Male 62
Osun EAST ACN OMOWORARE BABAJIDE CHRISTOPHER Male 48
Osun WEST ACN MUDASHIRU HUSAIN OYETUNDE Male 58
Oyo CENTRAL ACN AYOADE ADEMOLA ADESEUN Male 61
Oyo NORTH PDP AGBOLA HOSEA AYOOLA Male 53
Oyo SOUTH ACN Mr. OLUFEMI LANLEHIN Male 61
Rivers EAST PDP SEN. GEORGE T. SEKIBO Male 56
Rivers SOUTH PDP HON. MAGNUS NGEI ABE Male 54
Rivers WEST PDP AKE WILSON ASINOBI Male 58
Sokoto EAST PDP SEN. ABUBAKAR UMAR GADA Male 48
Sokoto SOUTH PDP UMARU DAHIRU Male 62
Taraba SOUTH PDP EMMANUEL G. BWACHA Male 62
Taraba CENTRAL PDP SEN. DAHIRU BAKO GABIR Male 60
Taraba NORTH PDP AISHA JUMMAI Female 54
Yobe EAST ANPP SEN. DR. BUKAR ABBA IBRAHIM Male 64
Yobe NORTH ANPP SEN. AHAMED I. LAWAN Male 55
Yobe SOUTH ANPP ALHAJI ABDULKADIR JAFERE Male 50

 

Federal House Of Representatives Elections

 

Constituency Party Candidate Gender Age
Abia Aba North/Aba South PDP UZO AZUBUIKE Male 47
Abia Arochukwu/Ohafia PDP HON. PRINCE ARUNSI ARUA Male 59
Abia Bende PDP NNENNA ELENDU UKEJAE. Female 44
Abia Isuikwuato/Umu-Nneochi PDP NKIRUKA ONYEJEOCHE Female 43
Abia Obingwa/Ugwunagbo/Osisioma PDP EZIUCHE CHINWE UBANI Male 49
Abia Ukwa East/Ukwa West PDP UZOMA NKEM ABONTA Male 51
Adamawa Furore/Song PDP HON. AMINU HAMMAN TUKUR Male 61
Adamawa Gombi/Hong ACN HASKE FRANCIS HANANIYA Male 64
Adamawa Guyuk/Shelleng PDP GIBSON KAUDA NATHANIEL Male 65
Adamawa Mayo Belwa/Ganye/Jada /Toungo PDP NWANGUBI AHMADU FONS Male 62
Adamawa Madagali/Michika ACN GANAMA TITSI KWAGA Male 41
Adamawa Maiha/Mubi North/Mubi South PDP GIDADO IBRAHIM SAJOH Male 58
Adamawa Demsa/Numan/Lamurde PDP HON. ANTHONY L. MADWATE Male 59
Adamawa Yola North/Yola South/Girei PDP AISHATU DAHIRU AHMED Female 43
Akwa Ibom Abak/Etim Ekpo/Ika PDP EMMANUEL EKON Male 42
Akwa Ibom Eket/Onna/Esit Eket/Ibeno PDP BARR. BASSEY DAN ABIA Male 46
Akwa Ibom Etinan/Nsit Ibom/Nsit ubium PDP HON. DANIEL EFFIONG AKPAN Male 56
Akwa Ibom Ikono/Ini PDP HON. INI AKPAN UDOKA Male 50
Akwa Ibom Ikot Abasi/Mkpat Enin/Eastern Obolo PDP AKPAN MICAH UMOH Male 54
Akwa Ibom Ikot Ekpene/Essien Udim/ Obot Akara PDP SAVIOUR FRIDAY UDOH Male 56
Akwa Ibom Itu/Ibiono Ibom PDP ARCHIBONG KENNETH EDET Male 53
Akwa Ibom Oron/Mbo/Okobo/Udung Uko/Urue Offong/Oruko PDP ROBINSON EDET UWAK Male 36
Akwa Ibom Uyo/Uruan/Nsit Atai/ Ibesikpo Asutan ACN EMMANUEL ETIM EKPENYONG Male 46
Anambra Aguata PDP AZODO EUCHARIA Male 52
Anambra Njikoka/Dunukofia/Anaocha APGA UCHE LILIAN EKWUNIFE (MRS.) Female 43
Anambra Awka North/Awka South APGA CHUKWUEMEKA E, NWOGBO Male 48
Anambra Idemili North/Idemili South ACN HON. CHARLES ODEDO Male 57
Anambra Ihiala PDP F0RT IFEANYI DIKE Male 59
Anambra Ogbaru APGA VICTOR AFAMUEFUNA OGENE Male 47
Anambra Onitsha North/Onitsha South APGA CYRIL EGUATU Male 63
Anambra Orumba North/Orumba South PDP BEN NWANKWO Male 48
Bauchi Alkaleri/Kirfi PDP MOHAMMED TUKUR ADAMU Male
Bauchi Bauchi CPC ALIU IBRAHIM GEBI Male 39
Bauchi Darazo/Gunjuwa PDP UMAR GANJUNA Male 61
Bauchi Bogoro/Dass/Tafawa Balewa PDP HON. YAKUBU DOGARA Male 46
Bauchi Gamawa PDP AHMED MADAKI GOLOLO Male 54
Bauchi Jama’are/Itas-Gadau PDP ISA HASAN MOHAMMED Male 49
Bauchi Katagum CPC AUWAL D. SALEH Male 49
Bauchi Ningi/Warji PDP ABDULRASAK NUHU ZAKI Male 63
Bauchi Toro CPC LAWAL HANAYA TOSU Male 45
Bauchi Zaki PDP MOHAMMED AUWAL JATAU Male 46
Bayelsa Yenagoa/Kolokuna/Opokuma PDP OGORIVA W. WARMAN Male 42
Bayelsa Brass/Nembe PDP JEPHTAHAH FIONGHA Male 57
Bayelsa Ogbia PDP KARIBO S. NADY Male 44
Bayelsa Sagbama/Ekeremor PDP HON. DICKSON S. HENRY Male 48
Benue Ado/Obadigbo/Okpokwu PDP HASSAN A. SALEH Male 47
Benue Apa/Agatu PDP ADEMU ENTUONU Male
Benue Buruku ACN ORKER-JEV YISA Male 51
Benue Gboko/Tarka ACN DYEGH JOHN Male 52
Benue Kwande/Ushongo ACN ABOHO BENJAMIN Male 64
Benue Guma/Makurdi PDP EMMANUEL JIME Male 51
Benue Oju/Obi PDP OKWU SAMSON Male 39
Benue Otukpo/Ohimini PDP EZEKIEL ADAJI Male 50
Benue Konshisha/Vandeikya PDP HEMBE HERMAN IORWASE Male 38
Borno Askira-Uba/Hawul ANPP ABDU M. MSHELIA Male 50
Borno Bama/Ngala/Kala-Balge ANPP ABDUL-RAHMAN TERAB Male 38
Borno Biu/Kwaya-Kusar, Shani/Bayo ANPP MUKTAR A. BETARA Male 47
Borno Damboa/Gwoza/Chibok ANPP PETER BIYE GUMTHA Male 56
Borno Jere PDP KA’AMUNA I. KHADI Male 48
Borno Kaga/Gubio/Magumeri ANPP MOHAMMED S.A. NGAMDU Male 48
Borno Dikwa/Mafa/Konduga ANPP MAHMUD LAWAN MAINA Male 50
Borno Kukawa/Mobbar/Abadam/ Guzamali ANPP ISA LAWAN Male 43
Borno Maiduguri (Metropolitan) PDP KAKA KYARI GUJIBAWU Male 45
Borno Monguno/Nganzai/Marte ANPP MOH’D T. MONGUNO Male 49
Cross River Obanliku/Obudu/Bekwarra PDP ADAH FRANCIS BUSAM Male 53
Cross River Boki/Ikom PDP CHRISTOPHER SUNDAY ETA Male 47
Cross River Ogoja/Yala PDP ROSE OKOJI OKO Female 56
Delta Burutu PDP ENEKOROGHA FRANCIS Male 52
Delta Ughelli North, Ughelli South/Udu DPP AUSTIN OGBABURUM Male 58
Delta Warri North/Warri South/ Warri South West PDP HON. REYENIEJU O. DANIEL Male 47
Ebonyi Ebonyi/Ohaukwu PDP HON. PETER OGE ALI Male 51
Ebonyi Ezza North/Ishielu ANPP EDEH O. PETER Male 47
Ebonyi Ezza South/Ikwo PDP OKWURIO TOBIAS CHUKWUEMEKA Male 52
Ebonyi Abakaliki/Izzi PDP HON. SYLVESTER OGBAGA Male 52
Edo Egor/Ikpoba-Okha ACN JIM AIKU ADUN Male 69
Edo Esan Central/Esan South/ Igueben PDP IKHARIALE A. PATRICK Male 49
Edo Esan North East/Esan South East PDP ITULAH O. FRIDAY Male 53
Edo Etsako East/Etsako West/ Etsako Central ACN ABUBAKAR M. ESHIOKPEKHA Male 54
Edo Oredo ACN RASAQ BELLO OSAGIE Male 58
Edo Orhionmwon/Uhunmwonde ACN SAMSON RAPHAEL OSAGIE Male 46
Edo Ovia North East/Ovia South West ACN NOSAKHARE ISAAC OSAHON Male 58
Edo Owan East/Owan West ACN IRIASE PALLY Male 58
Ekiti Ado Ekiti/Irepodun/Ifelodun ACN OJO OYETUNDE OLADIMEJI Male 34
Ekiti Ekiti South West/Ikere/Orun/ Ise ACN FAPARUSI BAMIDELE Male 41
Ekiti Emure/Gbonyin/Ekiti East ACN ROBINSON GBADEBO AJIBOYE Male 75
Ekiti Ido/Osi, Moba/Ilejeme ACN AROWOSOGE IFEOLUWA ABIOSE Male 58
Ekiti Ijero/Ekiti West/Efon ACN MICHAEL OPEYEMI BAMIDELE Male 50
Ekiti Ikole/Oye ACN ABIMBOLA OLUWAFEMI DARAMOLA Male 46
Enugu Enugu East/Isi Uzo PDP HON. DR. KINGSLEY S. EBENJI Male 49
Enugu Enugu North/Enugu South PDP HON. PRINCE OFOR CHWUKWUEBO Male 43
Enugu Igbo-Eze North/Udenu PDP HON. IFEANYI UGWUANYI Male 49
Enugu Nkanu East/Nkanu West PDP HON. PRINCE PEACE N. UZOAMAKA Male 61
Enugu Nsukka/Igbo-Eze South PDP HON. PATRICK O. ASADU Male 49
Enugu Aninri/Awgu/Oji River PDP BARR. TOBY EKECHUKWU Male 51
Enugu Ezeagu/Udi PDP CHIEF OGBUEFI O. OZOMGBACHI Male 53
Enugu Igbo-Etiti/Uzo-Uwani PDP PRINCESS MRS. STELLA U.O.N. Female 55
FCT Municipal/Bwari PDP JISALO BITRUS ZEPHANIAH Male 43
FCT Abaji/Gwagwalada/Kwali/Kuje PDP HON. ISAH EGAH DOBI Male 56
Gombe Akko PDP USMAN A.BELLO KUMO Male 47
Gombe Balanga/Billiri PDP MANU YUSUF Male 49
Gombe Gombe/Kwami/Funakaye CPC KHAMISU A. MAILAFIA Male 39
Imo Aboh Mbaise/Ngor Okpala PDP HON. CHUKWUEMEKA I NKEM Male 48
Imo Ahiazu Mbaise/Ezinihitte PDP HON. RAPHAEL UZOCHI I. NNANNA Male 41
Imo Ideato North/Ideato South APGA EDDIE IFEANYICHUKWU MBADIWE Male 71
Imo Ikeduru/Mbaitoli PDP BETHEL NNAEMEKA AMADI Male 49
Imo Isu/Njaba/Nkwerre/Nwangele PDP CHUKWU VICTOR (j) ONYERERI Male 46
Imo Oguta/Ohaji-Egbema/Oru West PDP IRONI ALPHONSUS GERALD Male 7
Imo Oru East/Orsu/Orlu PDP CHIEF JERRY ALAGBASO Male 46
Imo Owerri Municipal/Owerri North/Owerri West APGA ONYEWUCHI EZENWA FRANCIS Male 45
Jigawa Birniwa Guri/Kirikasamma PDP Alhaji HASSAN ABUNABO ADAMU Male 55
Jigawa Birnin Kudu/Buji PDP MOHAMMED SABO Male 54
Jigawa Dutse/Kiyawa PDP IBRAHIM K. TUANI Male 45
Jigawa Babura/Garki PDP USMAN WADA Male 52
Jigawa Gumel/Maigatari/Sule Tankarkar/Gagarawa PDP MOHAMMED G. IBRAHIM Male 55
Jigawa Gwaram PDP YUSUF SHITU GALAMBI Male 39
Jigawa Hadejia/Kafin Hausa/Auyo PDP HUSSAINI NAMADI Male 48
Jigawa Mallam Madori/Kaugama PDP YUSUF D. SULE Male 54
Jigawa Kazaure/Roni/Gwiwa/Yankwashi PDP ADAMU BASHIR Male 53
Jigawa Jahun/Miga PDP KHABEEB MUSTAPHA Male 63
Kaduna Birnin Gwari/Giwa CPC MOHAMMED A. A. SHAMSUDIN Male 46
Kaduna Chikun/Kajuru PDP YAKUBU B. UMAR Male 51
Kaduna Igabi CPC BARR. IBRAHIM BELLO Male 47
Kaduna Kaduna North CPC USMAN S. BAWA Male 40
Kaduna Kaduna South CPC RUFAI AHMED CHANCHAGI Male 36
Kaduna Kaura PDP GIDEON G. LUCAS Male 48
Kaduna Lere PDP LAWAL NUHU IBRAHIM Male 46
Kaduna Sabon Gari CPC GARBA D. MOHAMMED Male 53
Kaduna Jema’a/Sanga PDP SHEHU NICHOLAS GARBA Male 53
Kaduna Soba CPC ABUBUKAR MUSA ABUBUKAR Male 53
Kaduna Zaria CPC DR. ABBAS TAJUDEEN Male 50
Kano Alabasu/Gaya/Ajingi ANPP USMAN M. ADAMU Male 49
Kano Shanono/Bagwai PDP FAROUK MUHAMMED LAWAN Male 51
Kano Bichi ANPP LAWAN B. SHEHU Male 50
Kano Dambatta/Makoda PDP SURAJO HARISU DANBATTA Male 57
Kano Dawakin Kudu/Warawa PDP Alhaji MUSTAPHA DAWAKI BALA Male 46
Kano Dawakin Tofa/Tofa/Rimin Gado ANPP TIJJANI ABDUL-KADIR Male 44
Kano Doguwa/Tudun Wada PDP ALHASSAN ADO GARBA Male 48
Kano Fagge PDP AMINU SULEIMAN Male 45
Kano Gezawa/Gabasawa PDP MUSA ADO Male
Kano Gwale PDP MUHAMMED BASHIR GALADANCI Male 34
Kano Bebeji/Kiru PDP ABDULKADIR JIBRIN Male 37
Kano Kumbotso PDP BALARABE MUSA Male 37
Kano Tsanyawa/Kunchi ANPP ABDULSALAM ADAMU Male 50
Kano Kura/Madobi/Garun Mallam PDP MUTHARI C. MUHAMMED Male 48
Kano Minjibir/Ungogo PDP BASHIR BABALLE Male 36
Kano Municipal ANPP HON. HARUNA MUSA Male 61
Kano Nassarawa CPC NASIRU ALI AHMED Male 45
Kano Rano/Bunkure/Kibiya ANPP SANI MOH’D ALIYU Male 49
Kano Sumaila/Takai ANPP SULEIMAN A. KAWU Male 45
Kano Tarauni CPC NASIRU BABALLE ILA Male 48
Kano Wudil/Garko ANPP HON. ENGR. MOHAMMED A. WUDIL Male 53
Katsina Bakori/Danja CPC AMINU TUKUR Male
Katsina Batagarawa/Charanchi/Rimi CPC ALH. HAMZA Male
Katsina Funtua/Dandume CPC Alhaji MUNTARI DANDUTSE Male 2013
Katsina Daura/Sandamu/Mai’adua CPC K. UMAR Male
Katsina Jibia/Kaita CPC UMAR ABDUL DANKAMA Male
Katsina Faskari/Kankara/Sabuwa CPC MURTALA ISAH Male
Katsina Ingawa/Kankia/Kusada CPC MUSA SALISU Male
Katsina Katsina CPC MOHAMMED TUKUR Male
Katsina Bindawa/Mani CPC AMINU ASHIRU Male
Katsina Mashi/Dutsi CPC TASIU DOGURU Male
Katsina Matazu/Musawa PDP ALH. DANLAMI GARBA Male 54
Katsina Batsari/Safana/Danmusa CPC GAMBO MUSA Male
Katsina Zango/Baure PDP NASIRU SANI N. ZANGO Male 49
Kebbi Aleiro/Gwandu/Jega PDP UMARU HALILU ALIERO Male 57
Kebbi Arewa/Dandi PDP IBRAHIM BAWA KAMBA Male 60
Kogi Adavi/Okehi PDP ABDULRAHMAN BADAMASUN Male 49
Kogi Ajaokuta PDP SADIQ ASEMA MOHAMMED Male 54
Kogi Ankpa/Omala/Olamaboro PDP MOHAMMED IBRAHIM IDRIS Male 44
Kogi Bassa/Dekina PDP ZAKARI OGIJO TOM Male 51
Kogi Idah/Igalamela Odolu/Ibaji/ Ofu PDP ISMAIL INAH HUSSAIN Male 54
Kogi Ijumu/Kabba-Bunu PDP YUSUF AYO TAJUDEEN Male 45
Kogi Kogi (Lokoja)/Kogi (K.K.) CPC UMAR BUBA JIBRIL Male 53
Kogi Okene/Ogori-Magogo PDP YUSUF AHMED TIJANI Male 41
Kogi Yagba East/Yagba West/ Mopamuro ACN KARIMI SUNDAY STEVE Male 51
Kwara Ifelodun/Offa/Oyun PDP RAFIU ADEBAYO IBRAHIM Male 47
Kwara Ilorin East/Ilorin South PDP DR. ALI AHMED Male 48
Kwara Ilorin West/Asa PDP MUSTAPHA MOSHOOD Male 49
Kwara Edu/Moro/Pategi PDP HON. ALIYU AHMAN B. PATEGI Male 49
Lagos Ajeromi/Ifelodun ACN TAIWO OYEWOLE ADENEKAN Male 59
Lagos Alimosho ACN ADEOLA SOLOMON OLAMILEKAN Male 44
Lagos Apapa ACN BABATUNDE JIMOH ADEWALE Male 53
Lagos Badagry ACN RAFEESUAT ARINOLA ONABAMIRO Female 63
Lagos Epe ACN LANRE ODUBOTEI Male 57
Lagos Eti-Osa ACN AKINLOYE HAZEEZ BABAJIDE Male 45
Lagos Ibeju Lekki ACN ABAYOMI AYEOLA ABDUL-KABIR Male 55
Lagos Ikeja ACN HON. FALEKE JAMES ABIODUN Male 54
Lagos Kosofe ACN YACOOB EKUNDAYO Male 42
Lagos Lagos Island I ACN OLAJUMOKE ABIDEMI OKOYA-THOMAS Female 56
Lagos Lagos Island II ACN YAKUB ABIODUN AKANNI BALOGUN Male 63
Lagos Lagos Mainland ACN MONSURU ALAO OWOLABI Male 69
Lagos Mushin I ACN ABAYOMI DAUDA KAKO-ARE Male 54
Lagos Mushin II ACN Alhaji GANIYU OLADUNJOYE HAMZAT Male 54
Lagos Ojo ACN ISIAKA OLUWATOYIN SUARAU Male 50
Lagos Oshodi/Isolo I ACN FATAI MORUF AKINDERU Male 49
Lagos Oshodi/Isolo II ACN MUNIRU ABIODUN HAKEEM Male 40
Lagos Surulere I ACN FEMI HAKEEM GBAJABIAMILA Male 52
Lagos Surulere II ACN KAZEEM ALI BABATUNDE Male 56
Nassarawa Akwanga/Nassarawa Eggon/ Wamba CPC DAVID D. E. OMBUGADU Male 36
Nassarawa Awe/Doma/Keana PDP MOHAMMED OGOSHI ONAWO Male 61
Nassarawa Lafia/Obi CPC DR. KIGBU JOSEPH HARUNA Male 48
Nassarawa Nassarawa/Toto CPC MUSA ONWANA BABA Male 49
Niger Agaie/Lapai PDP IBRAHIM ABDUL EBBO Male 49
Niger Agwara/Borgu PDP HALIRU ZAKARI JIKANTORO Male 51
Niger Chanchaga CPC UMAR MOHAMMED BAGO Male 39
Niger Booso/Paikoro PDP HON. JAMES BAITACHI Male 66
Niger Magama/Rijau CPC ATIKU SHAMAKI Male 43
Niger Shiroro/Rafi/Munya PDP ABDULLAHI RICCO MOHAMMED Male 50
Ogun Abeokuta South ACN WILLIAMS OLUSEGUN SAMUEL Male 54
Ogun Ado-Odo/Ota ACN BABATUNDE OLABODE OGUNOLA Male 54
Ogun Egbado North/Imeko-Afon PPN ADEWUSI TUNDE RAZAQ Male 54
Ogun Ifo/Ewekoro ACN ADEYEMI ADEKUNLE SAHEED Male 46
Ondo Akoko South East/Akoko South West LP OLOGUNAGBA DEBO JEROME Male 53
Ondo Akoko North East/Akoko North West LP DAUDA GANNY OLUWADARE Male 56
Ondo Akure North/Akure South LP ABEGUNDE S. IFEDAYO Male 58
Ondo Idanre/Ifedore LP BAKARE M. BIODUN Male 45
Ondo Eseodo/Ilaje LP NOMIYE RAPHAEL OLOYE Male 50
Ondo Ileoluji/Okeigbo/Odigbo LP ADEOBA A. JOHNSON Male 54
Ondo Ondo East/Ondo West LP AKINLAJA IRANOLA JOSEPH Male 63
Ondo Owo/Ose LP OMOSULE ENIOLORUNDA Male 50
Osun Atakunmosa East/ Atakunmosa West/Ilesha East/Ilesha West ACN FAMUREWA ISRAEL AJIBOLA Male 54
Osun Ayedaade/Irewole/Isokan ACN MRS. AYO OMIDIRAN Female 51
Osun Ayedire/Iwo/Ola-Oluwa ACN GAFARU AMERE AKINTAYO Male 48
Osun Boluwaduro/Ifedayo/Ila ACN JULIUS OLUFEMI FAKEYE Male 61
Osun Ede North/Ede South/ Egbedore/Ejigbo ACN TAJUDEEN ADETUNJI AJAGBE Male 50
Osun Irepodun/Olorunda/Osogbo/Orolu ACN YUSUF SULAIMON LASUN Male 53
Osun Obokun/Oriade ACN NATHANIEL AGUNBIADE Male 54
Osun Odo-Otin/Ifelodun/Boripe ACN ADEYINKA AYANTUNJI AJAYI Male 46
Oyo Afijio/Oyo East/Oyo West/ Atiba ACN KAMIL AKINLABI Male 48
Oyo Akinyele/Lagelu ACCORD MURITALA KAYODE B. ADEWALE Male 60
Oyo Ibadan North East/Ibadan South East ACCORD SIMIAT D. ADELEKE Female 58
Oyo Ibarapa Central/Ibarapa North PDP HON. MURAINA SAUBANA AJIBOLA Male 50
Oyo Irepo/Orelope/Olorunsogo PDP JIMOH AFISS ADELOWO Male 39
Oyo Oluyole ACCORD DR. IBRAHIM A. OLAIFA Male 46
Oyo Saki East/Saki West/Atisbo PDP KAREEM TAJUDEEN ABISODUN Male 47
Plateau Barkin Ladi/Riyom PDP NWADKWON D. SIMON Male 45
Plateau Jos South/Jos East PDP BITRIUS B. KAZE Male 45
Plateau Langtang North/Langtang South PDP BENI LAR Male 46
Plateau Bokkos/Mangu PDP AMINU JONATHAN PUNUWET Male 51
Plateau Mikang/Qua’an/Pan/Shedam PDP COMRADE INNOCENT T. ZETTET Male 45
Plateau Wase ACN IDRIS AHMED Male 49
Rivers Abua-Odual/Ahaoda East PDP APIAFI OKAGUA J. BETTY Male 51
Rivers Ahoada West/Ogba Egbema PDP ASITA HON. E.O. Male 47
Rivers Akuku-Toru/Asari-Toru PDP DAWARI IBIETELA GEORGE Male 43
Rivers Opobo/Nkoro/Andoni PDP DAKUKU ADOL PETERSIDE Male 51
Rivers Degema/Bonny PDP DR. SOKONTE H. DAVIES Male 51
Rivers Etche/Omuma PDP OGBONNA NWUKE Male 54
Rivers Ikwerre/Umohua PDP ANDREW IGBONULE UCHENDU Male 61
Rivers Khana/Gokana PDP HON. PRONEN MAURAICE Male 48
Rivers Obio Akpor PDP CHINDA KINGSLEY OGUNDU Male 47
Rivers Okrika/Ogu-Bolo PDP GOGO BRIGHT TAMUNO Male 48
Rivers Port Harcourt I PDP KENNETH ANAYO CHIKERE Male 58
Rivers Eleme/Tai/Oyigbo PDP MPIGI BARINADA Male 52
Sokoto Dange-Shuni/Bodinga/Tureta PDP ALIYU A.A. SHEHU Male 51
Sokoto Goronyo/Gada PDP MUSA SARKI ADAR Male 50
Sokoto Illela/Gwadabawa PDP ABDULLAHI BALARABE SALOME Male 53
Sokoto Isa/Sabon Birni PDP SHUAIBU GWANDE GOBIR Male 53
Sokoto Kware/Wamakko PDP ABDULLAHI W. MUHAMMED Male 46
Sokoto Sokoto North/Sokoto South PDP UMAR MUHAMMED BATURE Male 44
Sokoto Kebbe/Tambuwal PDP AMINU WAZIRI TAMBUWAL Male 46
Sokoto Tangaza/Gudu PDP ISA SALIHU BASHIR Male 41
Sokoto Wurno/Rabah PDP KABIR MARAFA ACCIDA Male 51
Sokoto Yabo/Shagari PDP AMINU SHEHU SHAGARI Male 50
Taraba Karim Lamido/Lau/Ardo-Kola PDP JEROME SAMUEL MANWE Male 55
Taraba Bali/Gassol PDP HARUNA MANU Male 40
Taraba Sardauna/Kurmi/Gashaka PDP HON. BABANGIDA S. M. NGUROJE Male 42
Taraba Jalingo/Yorro/Zing LP IBRAHIM YAKUBU SALEH Male 47
Taraba Takum/Donga/Ussa PDP ALBERT T. SAM-TSOKWA Male 42
Taraba Ibi/Wukari PDP BARR. ISHAKA MOHAMMED Male 47
Yobe Bade/Jakusko ANPP ALH. HASSAN K. EL-BADAWY Male 73
Yobe Bursari/Geidam/Yunusari ANPP GONI BUKAR LAWAN Male 49
Yobe Fika/Fune ANPP ISMAILA AHMED GADAKA Male 50
Yobe Damaturu/Gujba/Gulani/ Tarmuwa ANPP HON. KHADIJA W. BUKAR ABBA Female 47
Yobe Machina/Nguru/Yusufari/ Karasuwa ANPP BABA BUKAR MACHINAMA Male 54
Yobe Nangere/Potiskm PDP ALI YAKUBU Male 46
Zamfara Kaura-Namoda/Birnin Magaji ANPP SANI UMAR Male 42

 

Follow us on Facebook for Election updates






Follow us on twitter for more Election updates

Comments

Copyright © 2011 Nigeria Elections Coalition

Home | About Us | Contact Us

 

Platform powered by WANGONeT 
Supported by the MacArthur Foundation